Käy ensitreffeillä yksillä tai kahvilla – tästä syystä se on kaikista järkevin treffi-idea
Kuvittelitko, että ensitreffit pitäisi olla hulppeat tai ylisuloisen romanttiset? Ei suinkaan – ainakin jos uskoo biologista antropologia Helen Fisheria sekä deittisivusto Plenty of Fishin kyselytutkimuksen tuloksia.
Fisherin mukaan tieteellisesti hyvät ensitreffit ovat paljon yksinkertaisemmat: tavatkaa juomien äärellä. Juoma voi olla alkoholiton tai alkoholillinen.
”Drinkeillä käydessä olette sosiaalisempia, puheliaampia ja näytätte enemmän, millaisia olette”, Fisher selitti.
Plenty of Fishin kyselytutkimuksen tulos tukee Fisherin teoriaa. Tutkimuksessa ilmeni, että todennäköisimmin vakavaan parisuhteeseen sivuston kautta päätyneet parit kävivät ensitreffeillä joko päivällisellä, kahvilla, drinkeillä tai kävelyllä.
Nämä treffiaktiviteetit toimivat, koska niissä pääpaino on ihmisessä, ei aktiviteetissa itsessään. Fisherin mielestä drinkit ovat parempi idea kuitenkin kuin päivällinen, koska ne vaativat vähemmän.
”Ensitreffien pitäisi olla vain yksillä käyminen, koska sinun ei todella tarvitsisi antaa paljon rahaa tai aikaasi. Se on katsaus”, Fisher sanoi.
Jos kemiat kohtaavat ja juttu luistaa, voi aina ottaa toisetkin juomat ja jos ei, on yksien jälkeen helppo lähteä kotiin. Ravintolaillalliset voi siis olla parempi jättää kakkostreffien ideaksi.
Lähde: Glamour
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- 3 outoa tyyliä näyttää olevansa kiinnostunut
- 7 deittailijan tekemää virhettä – sinäkin syyllistyt yhteen
- FM: Mies ei tehnyt aloitetta – 10 vuoden kaveruus meni
- Näin usein uusien parien pitäisi nähdä toisiaan – yllättävän harvoin
- Näin kamalia asioita naiset ovat tehneet treffeillä
- FM: Nainen pisti miehensä myyntiin – ostaja löytyi nopeasti
- Yksi tärkeä ero naisten ja miesten välillä Tinderissä tunnistettu – voi turhauttaa
- FM: Voiko parisuhdetta kilpailuttaa?
- Ilman näitä 8 asiaa treffit menevät pilalle
- FM: Missä menee miehenalun raja?
- Feissarimokat: Maarian kauhutreffit – mies olikin rahaton
- Feissarimokat: Roni etsii naista, jolla on raskausmaha
- Feissarimokat: Tiina otti lapsen mukaan treffeille – päätyi katastrofiin
- FM: Oulussa etsittiin kassamyyjää – löytyikin kuuma koira
- Feissarimokat: Saippuakuplat käynnistävät parisuhteen
- Feissarimokat: Tätä munaongelmaa ei sinkuilla ole
- Feissarimokat: Kun miehet luulevat nettikirppistä Tinderiksi
- Feissarimokat: Naapuri pelasti Pipan suhteen tiskiharjalla
- FM: Montako vierasta taloyhtiö sallii? – kerrostalokyttääjä tietää
- Nainen loukkaantuu suklaasta – toinen paikantaa miehensä