Kysely: Tämä on ihmisten mielestä ihanteellisin seksikumppanien määrä elämän aikana
Mikä on sopiva seksikumppanien määrä? Tähän löytyy luultavasti jokaiselta oma mielipide. Olipa kumppanien määrä 0, 5, 10, 50 tai monta sataa, ei ketään pidä tuomita oman lukemansa takia.
Kyselytutkimus on kuitenkin halunnut perehtyi ihmisten näkemyksiin siitä, mikä on ihanteellinen seksikumppanien määrä, mikä on liikaa ja mikä liian vähän. Superdrug Online Doctorin kyselyyn vastasi yli 2 000 amerikkalaista ja eurooppalaista ihmistä.
Kyselyn mukaan ihanteellinen seksikumppanien määrä elämän aikana on naisten mielestä 7,5. Ero miehiin oli todella pieni, sillä miesten mielestä ihanteellinen määrä on 7,6. seksikumppania.
Naisten mielestä ihminen alkaa vaikuttaa ”kevytkenkäiseltä”, jos hänellä on 15,2 seksikumppania ja miesten mielestä 14 riittää. Jos taas seksikumppaneita on ollut 1,9 (naisten mielestä) tai 2,3 (miesten mielestä), on henkilö silloin liian seksuaalisesti konservatiivinen.
Kyselyyn osallistuneet naiset paljastivat myös, että heillä itsellään on ollut keskimäärin 7 seksikumppania elämänsä aikana. Miesten vastaava lukema oli 6,4.
Deittailun saralla seksikumppanien runsas määrä ei kuitenkaan valtaosan mielestä ole huono asia. Vain 9 prosenttia osallistujista sanoi, että erittäin todennäköisesti dumppaisi jonkun, koska hänellä oli ollut liian monta kumppania ja 21 prosenttia vastasi, että melko todennäköisesti voisi tehdä niin.
Lähde: Metro
LUE MYÖS:
- Nainen jätettiin äidin takia – todella outoa
- Karmeat treffit: Mies kantoi mukanaan outoa kuvaa
- Feissarimokat: ”Apua, mieheni kakkailee housuun. Onko normaalia?”
- Feissarimokat: Leikkele pilasi parisuhteen
- Tässä suhteessa pitäisi keskustella – ennen kuin lapsi syntyy
- Tässä on 10 miestä parempaa asiaa – vai onko?
- Älä ota parisuhdeneuvoja mummoilta – tässä syy
- Lindan sisko on seurustellut 6 kuukautta – jos 4 viikkoa on yksi kuukausi
- Feissarimokat: Heidi saa Tinderissä karmean kohteliaisuuden
- Feissarimokat: Naapurin tiskausinto pelasti parisuhteen – ”En ymmärrä”
- Feissarimokat: Kuka on tämän naisen lapsen isä? – osaatko laskea?
- Tiina otti lapsen mukaan treffeille – karmea lopputulos
- Feissarimokat: Naisen kauhutreffit – mies olikin rahaton
- Feissarimokat: Sarjapettäjä saatiin kiinni – kätevästi kävi
- Niko unohti parisuhteensa – esitti uskomattoman selityksen
- Lindan sisko on seurustellut 6 kuukautta – jos 4 viikkoa on yksi kuukausi
- Feissarimokat: Melina halusi etsiä asuntoa ilman romantiikkaa – pieleen meni
- Feissarimokat: Äityleihin pääsi yksi mies – tervetuloa Esko Eerikäinen
- Feissarimokat: Naapurin tiskausinto pelasti parisuhteen – ”En ymmärrä”
- Feissarimokat: Leikkele pilasi parisuhteen