Tinderissä kokeillaan uutta tekoälyyn liittyvää ominaisuutta – AI auttaa saamaan enemmän pyyhkäisyjä oikealle
								
		
		Yhdellä Tinderissä olevalla asialla on suuri merkitys sille, kuinka kiinnostavaksi oman profiiliin saa tehtyä.
Kuvilla, mitä omaan profiiliin lisää, on tärkeä osa siinä, paljonko profiili saa osakseen pyyhkäisyjä. Tähän tulee apuun tekoäly, jonka apua Tinderissä tullaan kokeilemaan. Tekoälyn tehtävänä on auttaa valitsemaan itsestään sovellukseen parhaimmat kuvat.
Tekoäly skannaa ehdotetut kuvat ja valitsee niistä parhaimmat
Jotta saisit tekoälyn arvioimaan kuvia, pitää sinun sille antaa pääsy omassa älylaitteessasi sijaitseviin kuva-albumeihin. Se käy kuvasi läpi ja valitsee niistä viisi kuvaa, joissa olet kaikista kuumimman näköinen.
Tämän uskotaan auttavan käyttäjiä rakentamaan parempia profiileja tehokkaammalla tavalla, jolloin saadaan esiteltyä kunnolla heidän persoonallisuutensa.
Tinderissä on jo ollut käytössä ominaisuus, joka muuttaa automaattisesti profiilikuvien järjestystä riippuen muiden käyttäjien reaktioista niihin. Mutta nyt kun tekoäly tulee vielä avuksi, tulee kuvien valinnasta vieläkin tehokkaampaa.
Tätä työkalua ei ole vielä otettu käyttöön ja siitä on jo saatu vihiä, että tekoälyä tullaan hyödyntämään Tinderissä muillakin tavoilla.
Lähde: Mirror
LUE MYÖS
- Feissarimokat: naispuolinen ystävä onnittelee Anttia – puoliso moittii
 - Unohda sinkkuäiti, jos huomaat nämä 14 varoitusmerkkiä
 - Näillä lauseilla isket itsellesi edes jonkun
 - Onko seurassasi oleva mies ahmatti? – hän taitaa pitää sinusta
 - Feissarimokat: Valojen uusinta pisti sekaisin – pitääkö ostaa lahja?
 - Voiko kosintaa unohtaa?
 - Feissarimokat: Susanna avautuu ikimuistoisista treffeistä – ”Ei tavattu enää”
 - Feissarimokat: Vaasassa loppuvat pian naiset kesken? – huono uutinen sinkkunaisia etsiville
 - Feissarimokat: Jos mies on Jukka, tarkista hänen passinsa
 - Ystävä neuvoi Joelia naisen valinnassa – oma lehmä oli ojassa
 
- Feissarimokat: Asuntoakaan ei voi etsiä ilman romantiikkaa
 - Nainen loukkaantuu suklaasta – sinkkuus voisi ratkaista asian
 - Feissarimokat: Mikko ei vienyt Katrin sydäntä, vaan pahempaa…
 - Feissarimokat: Susanna avautuu ikimuistoisista treffeistä – ”Ei tavattu enää”
 - Feissarimokat: naispuolinen ystävä onnittelee Anttia – puoliso moittii
 - Näin selvität, onko rakkaasi edelleen Tinderissä! – naisen kikka
 - Feissarimokat: liittymämyyjä ahdisteli naista – uskomaton jankkaus treffeille
 - Feissarimokat: Valojen uusinta pisti sekaisin – pitääkö ostaa lahja?
 - Tämä herätti keskustelua: ”Kokemuksia siitä, kun et tunnistanut (tinder)deittiäsi!”
 - Feissarimokat: Tonyn puolisona pitää varoa kiertoilmaisuja?