Nainen, tämä yllättävä neuvo mullistaa deittailusi
Monet naiset, jotka käyttävät deittisivustoja ja -sovelluksia, saavat runsaasti viestejä kiinnostuneilta miehiltä – mutta tunne ei useinkaan ole molemminpuolinen.
”Miksi saan aina viestejä vain sellaisilta, joita en halua deittailla?” he pohtivat ystävilleen.
Tähän turhautumiseen on kuitenkin yksinkertainen ratkaisu, jonka moni nainen on saattanut jättää huomaamatta, kertoo Glamour-lehti. Nimittäin: jos haluat enemmän yhteydenottoja sellaisilta ihmisiltä, jotka itseäsi kiinnostavat, kannattaa ottaa ohjat käsiin ja lähettää viesti ensin itse.
OkCupidin raportin mukaan naiset, jotka tekevät aloitteen, päätyvät usein viestittelemään vetovoimaisempina pitämiensä henkilöiden kanssa. Sen sijaan ne, jotka jäävät odottamaan miesten yhteydenottoa, huomaavat todennäköisemmin viestittelevänsä henkilöiden kanssa, joihin he eivät tunne yhtä suurta kiinnostusta.
”Ihmisillä on tapana viestittää niille, joita pitävät viehättävinä. Siksi naiset, jotka odottavat aloitetta miehiltä, saattavat lopulta tyytyä vähempään kuin mitä oikeasti toivovat”, kommentoi OkCupidin Jimena Almendares.
Tätä tukee myös tutkimus asiasta
Tutkimuksen mukaan heteromiehet tekevät aloitteen 3,5 kertaa todennäköisemmin kuin naiset. Kuitenkin naiset saavat vastauksen viesteihinsä 2,5 kertaa todennäköisemmin – ja heteronaisten aloittamista keskusteluista jopa 30 % johtaa treffeihin, kun taas miesten kohdalla vastaava luku on vain 12 %.
Jos siis etsit sopivaa kumppania, älä jää passiivisesti odottamaan viestiä. Tee aloite itse – se voi viedä sinut lähemmäs unelmiesi deittiä.
Lähde: Glamour
LUE MYÖS
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- FM: Kyyti hoituikin lopulta Tinderin kautta?
- Vältä näitä tekoja Tinderissä – ”Älä swaippaile viikonloppuisin”
- Feissarimokat: Mika etsii vain kesäkissaa?
- Kaunotar ei löydä miestä – hyvä syy on tämä
- Näin yllättävästi rakkaus muuttuu parisuhteen aikana
- Jätä hänet, jos nämä 7 tekoa ovat tuttuja
- Varoitus – tämä yksi kysymys voi pilata mahdollisuutesi
- 3 outoa tyyliä näyttää olevansa kiinnostunut
- 7 deittailijan tekemää virhettä – sinäkin syyllistyt yhteen
- FM: Mies ei tehnyt aloitetta – 10 vuoden kaveruus meni
- Feissarimokat: Roni etsii naista, jolla on raskausmaha
- Feissarimokat: Maarian kauhutreffit – mies olikin rahaton
- Feissarimokat: Tiina otti lapsen mukaan treffeille – päätyi katastrofiin
- FM: Oulussa etsittiin kassamyyjää – löytyikin kuuma koira
- Kaunotar ei löydä miestä – hyvä syy on tämä
- Feissarimokat: Saippuakuplat käynnistävät parisuhteen
- Feissarimokat: Tätä munaongelmaa ei sinkuilla ole
- Feissarimokat: Naapuri pelasti Pipan suhteen tiskiharjalla
- FM: Montako vierasta taloyhtiö sallii? – kerrostalokyttääjä tietää
- Feissarimokat: Kun miehet luulevat nettikirppistä Tinderiksi