Yksi tärkeä ero naisten ja miesten välillä Tinderissä tunnistettu – voi turhauttaa
Tinderin deittailusovellus näyttää samalta sekä naisille että miehille, mutta heidän tapansa käyttää sitä eroavat yllättävän paljon keskenään. Cosmopolitan kertoo tutkimuksesta, joka paljastaa miksi deittailu Tinderissä voi tuntua välillä todella turhauttavalta.
Tutkijat loivat 14 feikkiprofiilia – puolet miesten ja puolet naisten – ja veivät ne New Yorkin ja Lontoon treffimarkkinoille. He pyyhkäisivät oikealle jokaista profiilia, eli toisin sanoen he tykkäsivät kaikista. Sitten alkoi seuranta: kuinka monta matchia nämä feikkiprofiilit oikeasti saivat?
Tulokset olivat pysäyttäviä. Miesprofiilit saivat matchin vain 0,6 % kerroista. Naisten profiileille matcheja ropisi huomattavasti enemmän – 10,5 %. Toisin sanoen naiset ovat Tinderissä paljon valikoivampia kuin miehet, jotka puolestaan tykkäävät lähes jokaisesta toivoen edes yhtä matchia.
Tälle on keksitty teoria selitykseksi
Yksi teoria tämän taustalla on palautesilmukka: koska miehille tulee harvoin matcheja, he muuttuvat yhä vähemmän valikoiviksi ja yrittävät parantaa mahdollisuuksiaan tykkäämällä kaikista. Naisille sen sijaan satelee matcheja ovista ja ikkunoista, joten he voivat olla todella tarkkoja.
Tämä johtaa kiusalliseen tilanteeseen: nainen saattaa valita huolella vain yhden miehen, joka puolestaan on ehkä ehtinyt nähdä naisen profiilin vain sekunnin murto-osan ajan – ja jatkaa nopeasti eteenpäin. Lopputuloksena yhteensopivien ihmisten löytäminen voi tuntua turhauttavalta.
Lue koko juttu Cosmopolitanin sivuilta ja ota selvää, miten voisit parantaa omia mahdollisuuksiasi Tinderissä!
Voit tutustua tutkimukseen tarkemmin täällä.
Lähde: Cosmopolitan
LUE MYÖS
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Älä sano näitä 10 asiaa ensitreffeillä – huumori ei sovi kaikille
- Haluaako hän sinut takaisin ehkä jo syksyllä? – 7 selkeää merkkiä
- Nämä 10 lausetta paljastavat epärehellisen miehen
- 5 erinomaista syytä pysyä mammanpojista kaukana
- Feissarimokat: Mies antoi pakit – hullu nainen ei luovuta
- Nainen pitää mitoistaan ja kehuskelee niillä
- Äidin paljastus: ”Haluan nimetä lapseni Tinderin mukaan”
- Nämä ovat 10 huonointa paikkaa treffeille
- Feissarimokat: Mies nukkuu saunassa – mikä vikana?
- Feissarimokat: Mies viettää ex-vaimonsa kanssa 20-vuotiseropäivää – outoa
- Feissarimokat: Tinder-treffit sovittiin väärään paikkaan?
- Feissarimokat: Polttareitaan viettävä sarjapettäjä saatiin kiinni – näin kätevästi
- Feissarimokat: Piia etsii majoitusta – moni haluaisi viereen
- Feissarimokat: Mies viettää ex-vaimonsa kanssa 20-vuotiseropäivää – outoa
- Feissarimokat: Seppo ei löydä seuraa – syyttää naisia
- Feissarimokat: Mies antoi pakit – hullu nainen ei luovuta
- Feissarimokat: Mies nukkuu saunassa – mikä vikana?
- Feissarimokat: Hän on maailman hätähousuin seuranetsijä?
- Feissarimokat: Miksi tämä nainen ei eroa tästä mammanpojasta?
- Feissarimokat: Puhelinmyyjä ahdisteli naista – uskomaton jankkaus treffeille